Havarijko může mít mnoho podob, ale když hledáte tu nejkomplexnější ochranu pro vaše drahé vozidlo, havarijní pojištění all risk je jasná volba. S čím vším vám pojištění pomůže a kde najít to nejvýhodnější? Poradíme vám v našem článku.
Co se v článku dozvíte?
Havarijní pojištění slouží k úhradě škod na vašem autě, které nejsou (nebo čistě prakticky nemohou být) hrazeny z povinného ručení jiného řidiče. Ať už tedy vaše auto poškodí střet se zvěří, ťukanec způsobený neznámým pachatelem nebo vlastní nedobrždění při parkování, nic jiného než havarijko vám s placením oprav nebo například pořízením nového vozu) nepomůže.
Co obsahuje havarijní pojištění all risk?
Havarijní pojištění all risk ocení každý řidič, který chce mít naprostý klid. Obzvlášť se ale doporučuje majitelům nových nebo dražších vozidel, kde i drobnější oprava může vyjít na vyšší desetitisíce korun. Hodí se i pro ty, kteří auto často parkují na ulici, jezdí v oblastech s vyšším rizikem střetu se zvěří nebo pravidelně cestují do zahraničí.
Havarijní pojištění se skládá z několika různých pojištění – a právě ta nejrobustnější varianta, která obsahuje všechna připojištění, se nazývá all risk. Takřka cokoliv, co by se vašemu vozu mohlo stát, je pojištěním pokryté. Co tedy každé havarijní pojištění all risk nabízí?
Pojištění havárie
Pojištění havárie vás chrání pro případ, že zaviníte nehodu a vznikne škoda na vašem autě, případně ho ale také využijete, pokud nabourá někdo vás, ale nezjistí se kdo. Běžně by vám totiž takovou škodu uhradila pojišťovna z povinného ručení viníka, když ale není známý, nemáte jinou možnost, než se s financováním oprav spolehnout na havarijko nebo vlastní kapsu. Pokryje ale i různé pády, nárazy a další neštěstí.
Srážka se zvěří
Srážka se zvěří je vlastně pouhá havárie, kde druhým účastníkem není řidič, ale třeba srnka nebo kanec. Nicméně narozdíl od klasické dopravní nehody je srážka se zvěří vždy považována za nezaviněnou. Škoda vzniklá srážkou se zvěří není v Česku, zvláště na okresních silnicích, ničím vzácným, takže by toto riziko nemělo chybět v žádném pojištění.
Poškození zaparkovaného vozidla zvířetem
Škody způsobené kunami – především tedy překousání kabelů v motorovém prostoru – nejsou stejně jako střet se zvěří nevídanou událostí. Kromě kabeláže si může kuna pochutnat také na izolaci kapoty a škody se mohou vyšplhat až do vyšších desítek tisíc korun.
Pojištění živelních událostí
Poškození auta krupobitím, pádem stromu, vichřicí, záplavou či povodní nebo dokonce požárem – to vše patří mezi živelní rizika. Spadá sem mimo jiné například i sesuv půdy či lavina. Je nicméně nutné počítat s tím, že pojištění vždy vyžaduje, aby škodní událost byla nahodilá – z toho důvodu je například vždy v pojistných podmínkách stanovená 10denní čekací doba ode dne sjednání pojištění pro škody způsobené povodní a záplavou.
Pojištění vandalismu
Ne vždy může za poškození vašeho vozidla náhoda. Vandalové mohou rozbít okna, poškrábat lak nebo ulomit zrcátka – a většinou po nich nezůstane ani stopa. Právě situace, kdy se pachatele nepodaří vypátrat, kryje pojištění vandalismu. V případě, že policie pachatele odhalí, škoda se bude vymáhat po něm.
Pojištění krádeže
Ať už vám někdo ukradne celé auto, nebo jen jeho část (třeba kola), pojištění krádeže může být stejně jako v případě vandalismu jedinou zárukou toho, že vám škodu někdo nahradí. Případy krádeže vozidel totiž bývají často i přes snahu policie bez hmatatelného výsledku odložené.
Pojištění GAP
Pro nová vozidla do maximálně 5 let od prvního uvedení do provozu je pojištění GAP (guaranteed asset protection) takřka nutností – zajišťuje, že při totální škodě na vozidle vám bude vyplacena náhrada ve výši plné kupní ceny. Pokud byste GAP pojištění neměli, ale pojišťovna by vám poskytovala plnění z jiných pojištění, vždy byste dostali pouze náhradu škody ve výši aktuální hodnoty vozidla. A ta může být už za 2 roky provozu vozidla klidně o pětinu nižší než při nákupu.
Co havarijní pojištění all risk nepokryje?
I ten nejkomplexnější balíček má svá omezení. Pojišťovna vám například neuhradí škody, které si na svém vozidle způsobíte sami úmyslně, pod vlivem alkoholu nebo drog nebo při páchání trestné činnosti. Pojištění se také obvykle nevztahuje na běžné opotřebení, technické poruchy nebo třeba škody vzniklé provozem mimo veřejné komunikace – bouračku při dovádění na závodním okruhu vám běžné havarijko ani v all risk variantě nezaplatí.

Jak vybírat a sjednat havarijní pojištění all risk?
Důležité je především správné nastavení hodnoty vozidla – ta totiž tvoří hlavní pojistnou částku pro všechna rizika. Nevyplatí se ji ani nadhodnocovat, ani uměle snižovat. I u auta totiž může dojít k podpojištění. Sice byste si snížili platbu za havarijní pojištění, ale při škodě byste kvůli krácení plnění nemuseli dostat tolik peněz, kolik reálně potřebujete k opravě vozu nebo při totální škodě k nákupu nového auta.
Důležitá je i výše spoluúčasti – tedy kolik zaplatíte při škodě z vlastní kapsy. Při výběru pojistky preferujte spíše pevně určenou spoluúčast než procentuální nastavení. Mohli byste být překvapeni, kolik může při totální škodě na vašem drahém vozidle znamenat pouhých 5 procent spoluúčasti.
A samozřejmě rozhoduje i cena. Ani za kvalitní havarijní pojištění all risk nemusíte platit horentní sumy. Nevíte, jak na hledání té nejvýhodnější nabídky? Srovnejte si havarijko na RIXO.cz a my vám najdeme to nejlepší už za 2 minuty. Pojďte na to!