Nemusí jít zrovna o energošmejdy, kteří se vás snaží dohnat k podpisu smlouvy u vás doma. I samotní dodavatelé elektřiny a plynu se vám mohou snažit pěkně znepříjemnit život. Některé praktiky jsou navíc tak promyšlené, že je ani bez dlouhého zkoumání podmínek smlouvy nebudete moci odhalit. Jak je poznat a jak se bránit? 

V Česku působí desítky dodavatelů energií, na které dozoruje Energetický regulační úřad. Ačkoliv všichni dodavatelé podléhají těm samým předpisům i dohledu ERÚ bez rozdílu, každý z nich má jiné produkty, vlastní smluvní podmínky i rozdílný přístup ke spotřebitelům. Na matoucí a zavádějící ustanovení tak ve své smlouvě o dodávkách energií můžete narazit velmi snadno. Dodavatelé vám navíc znemožní se účinně bránit – jejich jednání je totiž naprosto legální

Fixace ceny ve smlouvě na dobu neurčitou: Tak jakou vlastně máte smlouvu? 

Měníte dodavatele a chcete podepsat smlouvu na dobu neurčitou. Tu u dodavatele podepíšete, zároveň ale k produktu dostanete akční balíček se zvláštním ceníkem. Ten je samozřejmě v době sjednání výhodný, takže zaplesáte nad tím, jak dobrou nabídku jste dostali. Ďábel se ovšem skrývá v detailu. I ceníky mají své podmínky. Jakmile se do nich začtete, zjistíte, že ceník obsahuje závazek na dva roky s pokutou za předčasné ukončení odběru v řádu vyšších jednotek tisíců korun. Podmínky ceníku však váš podpis nevyžadují a uplatňují se jako příloha smlouvy. 

Jenže…vy máte přece smlouvu na dobu neurčitou, což znamená, že máte právo smlouvu kdykoliv s tříměsíční výpovědní dobou ukončit. A to navíc bez pokuty. Tak to ale úplně není. Jedním odkazem na ceník ve smlouvě na dobu neurčitou vás dodavatel uvázal do podmínek fixace, kterou jste vůbec podepisovat nechtěli. 

Co v takové situaci dělat? Především si pečlivě hlídejte termín konce závazku v ceníku a k tomuto datu smlouvu vypovězte. Smlouvy na dobu neurčitou totiž nemůžete jen tak vypovědět během závazku, aniž byste museli platit pokutu za předčasné ukončení. S požadavkem na bezplatné předčasné ukončení neuspějete jak u dodavatele, tak ani u Energetického regulačního úřadu, u kterého byste si na takovou smlouvu chtěli stěžovat. Jde sice ze strany dodavatele o neférové jednání, je ale zcela v mezích zákona. 

Datum sem, datum tam: Když nevíte, kdy máte smlouvu vypovědět

Smlouvu s fixací zákazníci využívají často a rádi, protože vědí, na čem jsou. Především, co se týká ceny. Problém ovšem může nastat ve chvíli, kdy chcete ke konci fixace dodavatele změnit. Termín konce závazku naleznete sice jak ve smlouvě, tak i ve vyúčtování, mohlo se ale stát, že jedno datum bylo dodavateli málo. Uvedl totiž hned dvě: datum konce fixace ceny a datum konce smlouvy, které se liší třeba jen o jeden den. Vy pak nevíte, k jakému datu smlouvu vypovědět. Důsledkem toho může být, že u dodavatele budete muset navzdory své vůli zůstat.

Podívejme se na to detailněji. Obvykle se datum fixace a konce smlouvy shoduje. Znamená to, že od počátku až do konce smlouvy máte stanovenou určitou cenu, za kterou energie odebíráte. Je tak logické, že odběr elektřiny nebo plynu za tuto cenu končí v momentě, kdy končí vaše smlouva. V situaci, kdy tyto dvě náležitosti vašeho závazku rozdělíte, se jen těžko budete ve smlouvě orientovat. I rozdíl jednoho dne pak může znamenat úplně jiný postup. 

Představte si, že vám fixace ceny končí 30. den v měsíci a až 31. dne končí smlouva. Pokud vypovíte smlouvu k 30. dni, dodavatel vaši výpověď odmítne, protože váš závazek končí až o den později. Samozřejmě ale proces zpracování výpovědi není tak rychlý, takže doba pro ukončení smlouvy mezitím uplyne a vám se závazek chtě nechtě prodlouží. Nestihnete už totiž vypovědět smlouvu k datu, které za správné považuje dodavatel – a to k 31. dni, kdy vyprší smluvní doba

Co v takové situaci dělat? Pokud máte ve smlouvě dvě data, pohlídejte si termín konce smlouvy, ať ji vypovíte ke správnému datu a vyhnete se automatickému prodloužení. Obecně se vyplácí řešit konec závazku alespoň 2 měsíce dopředu. Pamatujte na to, že smlouvu musíte vypovědět minimálně 20 dní před koncem závazku. V případě zdražení lze odstoupit do 10 dní přede dnem zvýšení ceny (tedy počátkem nového smluvního období). Máte také možnost od smlouvy odstoupit do 30 dnů po oznámení zdražení. 

Tonoucí se stébla chytá: „Nováková z Brna? Tak tu tady nemáme”

Změnu dodavatele energií ve většině případů neprovádíte vy sami, ale nový dodavatel. Ten si od vás nechá podepsat plnou moc k převodu energií. To je běžná praxe, u které se není čeho bát. Nový dodavatel si pohlídá, aby smlouvu vypověděl správně a splnil všechny podmínky. Může se ale stát, že novému dodavateli bude váš současný házet klacky pod nohy. Proč? Samozřejmě nechce o svého zákazníka přijít, a bude se snažit svému konkurentovi uzavření nového obchodu maximálně ztížit. Útočit proto bude třeba i na správnost údajů o vás jako odběrateli. 

Zvláště snadným terčem se stáváte, pokud jste změnili místo svého trvalého bydliště nebo se po svatbě přejmenovali, ale nenahlásili jste to dodavateli. Ani by vás to možná nenapadlo, když s vámi komunikuje e-mailem a poštou vám nic neposílá. V plné moci k převodu navíc uvádíte číslo smlouvy a vaše rodné číslo, podle kterých vás může identifikovat zcela jasně. Když si ale dodavatel postaví hlavu, nemusí to stačit. Bude se snažit namítat, že žádného takového zákazníka v systému neeviduje a nemůže proto ani smlouvu ukončit. I na takové vyjádření si ponechá nějaký čas. Než problém můžete vy nebo nový dodavatel začít řešit, může se vám smlouva automaticky prodloužit. 

Co v takové situaci dělat? Samozřejmě je nejúčinnější se snažit jí předejít tím, že všechny změny dodavateli nahlásíte. Když už ale v takové situaci jste, váš dodavatel dělá mrtvého brouka a k vaší výpovědi se stále nevyjadřuje nebo jí odmítá, protože u něj „neexistujete”, neváhejte mu volat, urgovat nebo se i vydat na pobočku. Další důvod, který by novému dodavateli bránil v převodu, už si dodavatel nenajde. 

Máte problém se svým dodavatelem energií? Nespoléhejte se na to, že se vaše smlouva vyřeší sama. Raději si při nejbližší možné příležitosti najděte solidního dodavatele, který na vás neudělá boudu, ani když se časem rozhodnete ho změnit. I spolehliví a ověření dodavatelé nabízejí výhodné ceny. Rovnou si je na rixo.cz můžete i srovnat. Pomůžeme vám i se změnou dodavatele.