Energetický trh čeká zanedlouho – již od roku 2027 – zásadní změna, které si dozajista všimnou i domácnosti, které své účty za plyn příliš neřeší. Kromě obchodní ceny a distribuce totiž budou platit i za emisní povolenky. Jak má nový systém fungovat a co můžete udělat už dnes, aby vás emisní povolenka zasáhla co nejméně?
Co se v článku dozvíte?
O co tu vůbec jde? Emisní povolenka je ve své podstatě odpustkem za vypuštění 1 tuny skleníkových plynů výrobcem energie. Zatímco dnes se nemusíte cenami emisních povolenek příliš stresovat, brzy se dotknou i vás, a to především vaší peněženky.
Co vědět o nových emisních povolenkách?
Už v roce 2027 nás čeká dlouho plánované rozšíření systému emisních povolenek nejen na spalovny, teplárny nebo velké průmyslové podniky, ale také na dodavatele fosilních zdrojů, silniční dopravu a menší továrny. Domácnosti by mělo především zajímat, že emisní povolenky v novém systému ETS 2 v roce 2027 nově dopadnou i na zemní plyn, uhlí, benzín nebo naftu.
Domácnosti s příchodem nových povolenek sice nečeká žádná další administrativa, ale nepříjemným efektem bude zdražení plynu a dalších paliv. Záleží nicméně na ceně, za kterou se budou emisní povolenky obchodovat. Jak bude nový systém přesně fungovat a kolik si skutečně připlatíte, je zatím otázka budoucnosti, máme ale několik indicií, že povolenka může zdražit obchodní cenu plynu pro domácnost velmi výrazně.
Kolik bude plyn stát?
O ceně, kterou si domácnosti v budoucnu přičtou ke své faktuře za plyn, nám může napovědět první obchodování s termínovanými kontrakty. Můžete se setkat s odhadem ceny kolem 45 EUR za novou povolenku, který před několika lety deklarovala Evropská komise. Je ale velmi pravděpodobné, že v reálu půjde bez případného zastropování o cenu minimálně dvakrát vyšší, protože už dnes se budoucí emisní povolenky obchodují v cenové hladině kolem 80 EUR. To by znamenalo, že 1 megawatthodina plynu místo dnešních 1 000 Kč bez DPH může být o polovinu dražší.
Brát skokové zdražení plynu za jisté je zatím předčasné, se zvýšenými náklady byste nicméně počítat určitě měli. Už dnes ve své smlouvě s dodavatelem naleznete odstavec, který dává dodavateli do budoucna právo přičíst vám k faktuře náklad za emisní povolenky, tudíž vyhnout se jejímu placení zcela se vám nepovede. Nějaké možnosti, jak alespoň dopad na váš rozpočet snížit, se ale přece jen najdou.
Vyplatí se fixace?
Blížící se zavedení nových emisních povolenek může na trhu energií vyvolat paniku, a tím i výrazné výkyvy cen. Rozhodně tak neprohloupíte, pokud si ceny plynu zafixujete, a to klidně i na delší období, například na tři roky. Nejenže se ochráníte před nestabilitou burzovních cen v budoucnu, ale také získáte lepší cenu pro vaši aktuální spotřebu – čím delší je totiž závazek, tím nižší bude také cena za 1 MWh. Po nástupu emisních povolenek už vás tak nebude děsit nestabilní cena na burze, ale pouze doplatíte dodavateli podle spotřeby příslušnou částku podle aktuální ceny emisní povolenky.
Nedoporučuje se naopak do budoucna spoléhat na smlouvy bez fixace, tedy na dobu neurčitou. Nejenže jsou ceny těchto smluv obecně dražší (například až o polovinu za 1 MWh), ale také vás může kdykoliv překvapit zvýšení ceny. Zvláště pokud plynem topíte a máte tak vyšší spotřebu, se může roční faktura prodražit v případě nejhoršího scénáře o desetitisíce korun. Ještě výrazněji pak může volatilita obchodních cen zasáhnout ty, kteří využívají tzv. spotové ceníky, kde je obchodní cena přímo závislá na momentálním dění na burze.

Jak se před rostoucí cenou ochránit co nejlépe?
Hlídejte si, kolik za elektřinu a plyn platíte a čas od času si porovnejte vaši cenu s aktuálními nabídkami na trhu. Na RIXO.cz si srovnáte ceny energií pohodlně a plně online do 2 minut – a rovnou můžete začít přemýšlet o tom, zda se vám vyplatí dodavatele změnit.
Co dělat, když vám ještě běží fixace? Dejte si pozor na termín jejího konce, abyste nic neprošvihli. Pokud totiž včas nezasáhnete, dodavatel vám smlouvu automaticky prodlouží s novou cenou – a nemusí to pro vás být zrovna ta nejvýhodnější dostupná varianta. Nic tedy nezkazíte tím, když se začnete o nabídky zajímat s předstihem. Novou smlouvu na energie můžete uzavřít až 12 měsíců před tím, než zahájíte odběr elektřiny nebo plynu u nového dodavatele. Nepropásněte aktuální ceny – mohou být na dlouhou dobu těmi nejpříznivějšími.
A pokud je na změnu dodavatele moc brzo, nevadí – my vám v rámci srovnání termín konce fixace pohlídáme a v ten správný čas se ozveme s aktuálními a výhodnějšími nabídkami!