V životě každého majitele auta může nastat chvíle, kdy už svůj vůz nepotřebuje. Ať už proto, že je nepojízdný, starý, nebo ho jen delší dobu nehodlá používat a chce “zazimovat” své auto v garáži a o nic dalšího se nestarat. V takové situaci vás bude zajímat, jak funguje odhlášení vozidla, respektive trvalé nebo dočasné vyřazení vozidla z evidence. Jak na to?

Co je odhlášení vozidla?

Odhlášení vozidla z evidence není jen tak – mělo by k němu docházet pouze ve dvou případech. Buď v situaci, kdy vozidlo zcela zanikne (projde tzv. ekologickou likvidací nebo případně dojde k jeho odcizení), nebo jen nebude dočasně používáno. Hovoříme pak o trvalém, nebo naopak dočasném vyřazení vozidla z evidence

Pozor! Nepleťte si odhlášení vozidla se změnou vlastníka při prodeji auta – pak se totiž jedná o přepis vozidla. Při něm nedochází k žádnému vymazání auta z registru, ale jen přeregistrování z prodejce na kupujícího

Jak na trvalé vyřazení vozidla z evidence?

Trvalé vyřazení vozidla z evidence využijete v případě, že vozidlo likvidujete z důvodu stáří, nepojízdnosti nebo třeba totální škody na vozidle, případně po jeho odcizení. Jak na to? Pojďme se podívat na postup krok za krokem.  

  1. Pokud jde o likvidaci vozidla, nejdříve budete muset zajistit na vámi vybraném vrakovišti ekologickou likvidaci a při odhlášení auta na úřadě předložit potvrzení o ekologické likvidaci. Přečtěte si, jak na to v článku Ekologická likvidace vozidel. V případě odcizení zase bude nutné zajistit si protokol od Policie ČR
  1. Na úřadě obce s rozšířenou působností vyplníte žádost o trvalé odhlášení vozidla. Případně také můžete žádost podat na úřad prostřednictvím Portálu dopravy nebo třeba datové schránky, ale dokumenty musíte předložit osobně. Při vyřízení této žádosti neplatíte žádný správní poplatek
  1. Při návštěvě úřadu nezapomeňte vzít s sebou potvrzení z vrakoviště či protokol od policie a také několik dalších osobních dokladů a dokumentů k vozidlu:
  • Občanský průkaz
  • Technický průkaz (ORV nebo malý a velký TP, pokud je máte)
  • Registrační značky (tabulky s SPZ)
  1. Na úřadě dostanete potvrzení o odhlášení vozidla, respektive o zápisu zániku vozidla. Tady máte hotovo!
  1. Nezapomeňte také co nejdříve po úředním kolečku ukončit své povinné ručení. Oznámení trvalého vyřazení vozidla z evidence pojišťovně musíte doručit – automaticky totiž vaše pojištění nezanikne. A jak na to? Oznámení vytvoříte v našem generátoru výpovědí a pak ho jen společně s potvrzením z úřadu podle zobrazených instrukcí pošlete vaší pojišťovně. Pojištění následně zanikne zpětně ke dni likvidace vozidla, případně při odcizení ke dni nahlášení krádeže na policii. 
odhlaseni vozidla

Jak na dočasné vyřazení vozidla z evidence? 

Dočasné vyřazení vozidla z evidence, nazývané také jako “uložení značek do depozitu”, vám dává možnost, jak se dočasně vyhnout placení povinného ručení, když víte, že auto nebudete delší dobu využívat, ale také se ho nechcete úplně zbavovat. Třeba proto, že vozidlo provozujete sezónně nebo máte uložený zákaz řízení. 

Auto do depozitu nedáváte, musíte se o něj tedy postarat sami. Pokud tuto variantu zvolíte, měli byste vědět, že ho nesmíte provozovat ani parkovat na veřejných komunikacích a nemůžete ho tedy ani jen tak nechat stát v ulici. Mělo by po celou dobu zůstat stát na soukromém pozemku – třeba v garáži. Nebudete na něm totiž mít registrační značky, čímž byste se dopustili přestupku. Za něj se ukládá pokuta v rozmezí 4 000 až 10 000 Kč a k tomu ještě můžete dostat i zákaz řízení na 6-18 měsíců. Případnému prodeji vozidla ale během dočasného vyřazení vozidla z evidence nic nebrání. 

Jak vypadá postup při dočasném vyřazení vozidla z evidence? 

  1. Navštivte úřad obce s rozšířenou působností. S sebou si nezapomeňte vzít občanský průkaz, technický průkaz vozidla (ORV, nebo malý a velký technický průkaz) a obě tabulky s registračními značkami. Pokud jste si zařídili třetí tabulku např. na nosič kol, i ta musí být vrácena. V případě motocyklů nebo přívěsných vozíků jde pak pouze o 1 tabulku.
  1. Na úřadě vyplníte žádost o dočasné vyřazení vozidla z evidence a současně také zaplatíte správní poplatek 200 Kč. Úřad si nechá tabulky s registračními značkami a vystaví vám potvrzení o dočasném odhlášení vozidla. 
  1. Stejně jako u trvalého vyřazení z evidence je i v tomto případě potřeba nahlásit pojišťovně odhlášení vozidla z registru prostřednictvím oznámení, které si vytvoříte v generátoru výpovědí. Pojišťovně poté zašlete jak výpověď, tak i potvrzení z úřadu. Pojištění vám bude ukončeno ke dni vyřazení vozidla z evidence

V případě, že značky zůstanou v depozitu déle než rok, je nutné se poté opět dostavit na ten samý úřad. Tam oznámíte, kde se vozidlo nachází a k jakému účelu je využíváno. A pokud bude trvat odhlášení 3 roky a déle, budou vám přiděleny nové registrační značky i vystaví se tedy i nový technický průkaz. Za poplatek 200 Kč si nicméně můžete stávající znění SPZ ponechat. 

Značky si v případě potřeby můžete vyzvednout takřka kdykoliv. Jak na to? Když budete chtít znovu své auto využívat, stačí si jen sjednat nové povinné ručení a se zelenou kartou, která potvrzuje platně sjednané povinné ručení, si jít registrační značky znovu vyzvednout. 

Kde hledat to nejvýhodnější povinné ručení? Stačí si během 2 minut srovnat nabídky pojišťoven na RIXO.cz a my vám ho najdeme. Pojištění si můžete sjednat online a zelenou kartu vám pošleme rovnou do e-mailu – rychlejší a pohodlnější už to být nemůže!