Připojujete ke svému autu přívěsný vozík nebo třeba držák na jízdní kola? Pak máte na vozidle určitě nainstalované tažné zařízení. Jaké podmínky musí tzv. koule splňovat a kdy můžete za samotnou jízdu s tažným zařízením dostat pokutu? To se dozvíte v našem článku.
Mít na autě tažné zařízení není jen tak. Pokud ho máte na autě nainstalované napevno, zase tolik starostí s ním mít nebudete. Ale na odnímatelná tažná zařízení byste si měli dát pozor – alespoň tedy pokud je nevyužíváte neustále. Pojďme se podívat na veškerá pravidla pěkně popořádku.
Podmínky instalace pro tažné zařízení
Pokud si chcete k autu přimontovat tažné zařízení, můžete si vybrat mezi dvěma základními typy – jde o odnímatelnou nebo pevnou konstrukci. A s různými typy se samozřejmě vážou určité výhody a nevýhody.
Odnímatelná zařízení jsou vhodná pro řidiče, kteří je využijí jen příležitostně. Je třeba počítat s omezenou nosností – pro přepravu běžného nákladu nicméně bohatě stačí. Bývají navíc dražší kvůli použitému materiálu a mechanismu pro pohodlnou demontáž. Díky možnosti odmontování vám nebude překážet ani vizuálně, ani funkčně, když ho zrovna nepotřebujete.
Pevná tažná zařízení se vyznačují nejvyšší nosností, odolností i příznivou cenou, mohou ale vadit parkovacím senzorům nebo vašemu estetickému cítění. Jen tak se totiž takového tažného zařízení nezbavíte, zvlášť pokud jsou spoje mezi tažným zařízením a vozidlem svařené.
Nezapomeňte ani na to, že instalace tažného zařízení se musí zapsat do technického průkazu. To znamená, že se nevyhnete administrativnímu kolečku. Pokud vám tažné zařízení instaluje certifikovaná firma, můžete s obdrženým typovým listem tažného zařízení na úřadě obce s rozšířenou působností žádat o provedení změn údajů v registru silničních vozidel rovnou.
V případě, že jste se do instalace pustili sami, je nutné navštívit STK kvůli kontrole správnosti a bezpečnosti montáže a s vydaným protokolem pak už také můžete směřovat s žádostí o zápis změn na úřad. Zvládnout to v obou případech musíte do 10 pracovních dnů od provedení montáže a zaplatíte správní poplatek pouze 50 Kč.
Pokuta za tažné zařízení: Kdy a v jakých případech jde o přestupek?
Přestupky související s tažným zařízením se mohou týkat různých problémů: jedním je nezapsané tažné zařízení, dalším je pak nevyužívané tažné zařízení a dojít může třeba i k zakrytí registrační značky kvůli nákladu na tažném zařízení.
Tažné zařízení není v TP
Nezapsané tažné zařízení se vám může zdát jako marginální problém, nicméně i taková zdánlivá drobnost může mít vážné důsledky. Co kdyby se vám třeba kvůli nesprávně instalované kouli případný převážený náklad uvolnil? Provoz auta s nezapsaným tažným zařízením zkrátka spadá do kategorie technické nezpůsobilosti. Nelze se pak spoléhat ani na pomoc pojišťovny, pokud se mezi způsobením dopravní nehody a instalací tažného zařízení najde příčinná souvislost – v případě, že nezapsaným tažným zařízením “naboříte” jiné auto, pojišťovna kvůli nelegalizované úpravě nemusí škodu uhradit vůbec, nebo může pojistné plnění krátit.
Nevyužívané tažné zařízení
V případě, že máte odnímatelné tažné zařízení a nemáte na něm připojený vozík nebo něco jiného (tedy ho nevyužíváte), měli byste ho v souladu s předpisy vždy demontovat. V opačném případě totiž můžete dostat pokutu až do výše 2 500 Kč. Pojišťovny také ctí literu zákona, ale v tomto případě jsou benevolentnější – nejdůležitější je, že je vaše tažné zařízení legální a v souladu se zápisem v technickém průkazu. Prokázat, že jste tažné zařízení nějakou dobu nepoužili, je totiž velmi těžké. Pro majitele vozů s pevným tažným zařízením ale nic z tohoto samozřejmě neplatí – za jeho nevyužívání vás žádný postih nečeká.
Zakrytí SPZ tažným zařízením
Pokud není kvůli kouli či nákladu na ní viditelná zadní SPZ, jde o závažný přestupek, a nehraje přitom roli, zda je registrační značka zakrytá úmyslně nebo jde jen o výsledek nepovedené instalace. Jakmile vás vyhmátne policie, nemusíte se ani snažit argumentovat a spoléhat na domluvu. Nemine vás projednávání přestupku ve správním řízení, přičemž jeho výsledkem může být uložení pokuty ve výši 4-10 000 Kč a dokonce také zákaz řízení na 6-18 měsíců.
Pamatujte, že registrační značka musí být vždy čitelná a dobře viditelná. Jediným správným řešením při zakrytí SPZ je tedy v této situaci umístění třetí dodatečné tabulky s registrační značkou na konkrétní “vizuální bariéru” – třeba nosič kol. O třetí SPZ můžete požádat na jakémkoli úřadu obce s rozšířenou působností za poplatek 650 Kč. K žádosti o další tabulku je nutné předložit technický průkaz, doklad totožnosti a vyplněnou příslušnou žádost.
Přívěsy, návěsy a další přípojná vozidla mají samozřejmě vlastní registrační značku, která musí být vidět. A nezapomeňte také na to, aby nejen vaše vozidlo, ale i přívěs měly platné povinné ručení. Pojištěná totiž musí být obě vozidla, i když se samotným vozíkem pravděpodobně nezpůsobíte žádné škody – proto také povinné ručení na přívěsný vozík seženete klidně už za stovku ročně. Nevěříte? Srovnejte si pojištění pro vaše vozidlo i přívěs na RIXO.cz a my vám najdeme to nejvýhodnější!