Cestovní pojištění nemusí chránit jen vaše zdraví, ale také třeba vaše zavazadla, vozidlo nebo vám zajistit náhradu nákladů v případě, že vůbec nebudete moci na dovolenou odjet. Co všechno můžete zahrnout do svého cestovního pojištění? Přehledně vám vše představíme!

Co by mělo každé cestovní pojištění obsahovat?

Základní cestovní pojištění obsahuje vždy pojištění léčebných výloh, které vás v zahraničí chrání před placením nákladů na ošetření v případě nemoci či úrazu z vlastní kapsy. Při sjednávání dejte důraz na limit pojištění léčebných výloh – nejnižší nemusí stačit, zvláště pokud cestujete do zemí mimo EU. Ideálně se pojistěte alespoň na 10 milionů Kč

K základu také většinou patří pojištění odpovědnosti za škody způsobené třetím osobám – v případě, že někoho srazíte na lyžích či kole nebo rozbijete někomu mobil, budete ho rozhodně potřebovat. Ve většině pojišťoven si můžete vybírat mezi limity v rozmezí 5 000 000 – 25 000 000 Kč, přičemž vyšší limit krytí bývá nastavován kvůli výši odškodnění u odpovědnosti za újmu na zdraví. 

V neposlední řadě také ke každému cestovnímu pojištění patří asistenční služby. Ty vám pomohou, když se ocitnete takřka z jakéhokoliv důvodu v nouzi – potřebujete překladatele, vyhledat lékaře, najít ztracená zavazadla nebo najít náhradní let. 

Co si k cestovnímu pojištění můžete připojistit? 

Využijte širokou nabídku pojišťoven a udělejte si cestovní pojištění přesně podle sebe a svých potřeb – pro sportovce, řidiče i volnomyšlenkáře, kteří nechtějí na dovolené nic moc řešit, se najdou v rámci volitelných připojištění skvělé volby. A rovnou si třeba cestovní pojištění srovnejte! 

Úrazové pojištění

Základní léčebné výlohy sice máte kryté, ale co když si na dovolené způsobíte úraz s trvalými následky? Úrazové připojištění zajistí finanční kompenzaci, která se hodí při delší pracovní neschopnosti nebo pro úhradu nákladů spojených s rekonvalescencí. Kryje úmrtí z důvodu úrazu, trvalé následky úrazu a někdy také denní odškodné za dobu léčení úrazu. Pokud chcete dovolenou trávit aktivně, určitě se hodí. Mějte ale na paměti, že lépe (a nejen na dovolené) vám pomůže životní a úrazové pojištění

Pojištění zavazadel

Kufr, příruční zavazadlo nebo třeba vaše sportovní vybavení se může v průběhu letecké přepravy nebo samotného pobytu v zahraničí ztratit či poškodit. Pojištění zavazadel ale kryje třeba také zničení vašich věcí živly, jejich odcizení a další nebezpečí. Pojištění chrání vše, co na dovolenou vezmete s sebou až do sjednaného limitu, ovšem s výjimkou cenností nebo vyššího obnosu v hotovosti. 

Pojištění storna cesty

Onemocníte, zraníte se, přijdete o práci nebo se stane jiná vážná událost — a dovolená padá. S pojištěním storna cesty máte šanci získat zpět peníze za zaplacený zájezd, letenky či ubytování, které by vám cestovní kancelář a přepravní společnost jinak nevrátila. Pojišťovny někdy přímo v tomto riziku kryjí i zpoždění či zmeškání spojů, nebo předčasné ukončení dovolené kvůli živelní katastrofě v destinaci či doma a dalším nepříjemnostem. 

Pojištění rizikových sportů

Plánujete na dovolené vyzkoušet potápění, lyžování mimo vyznačené trasy nebo skoky do vody? Když totiž dojde k úrazu při některém z rizikových sportů, samotné standardní pojištění léčebných výloh by vám nepomohlo, protože kryje pouze rekreační sporty – například jízdu na kole, běh, míčové hry a další aktivity, které nejsou příliš nebezpečné. Dávejte nicméně pozor, zda některý z vámi provozovaných sportů nespadá do skupiny adrenalinových. Ty už nepokryje žádná pojišťovna.

Pojištění auta v zahraničí

Pokud cestujete na dovolenou vlastním autem, připojištění autoasistence vás zachrání v případě nehody nebo poruchy. Kryje zpravidla odtah vozidla, náhradní dopravu, případně i ubytování, pokud musíte na opravu čekat. Pojištění vozidla do zahraničí vám prokáže dobrou službu, pokud je vozidlo nepojízdné nebo je nebezpečné ho provozovat např. z důvodu nehody, ovšem s “drobnostmi” – třeba rozbitou klimatizací – u asistenčních služeb bohužel nepochodíte.

Pojištění mazlíčka v zahraničí

Berete na dovolenou i svého čtyřnohého přítele? V případě, že náhle onemocní, zraní se nebo způsobí škodu někomu jinému, se s tímto připojištěním můžete spolehnout na úhradu vzniklých nákladů. Pojištění má své podmínky – pes nebo kočka musí mít čip a vyžaduje se také, aby nebyli starší než např. 10 let. U každé pojišťovny ale mohou být podmínky trochu jiné. 

cestovní pojištění - mazlíček

Pojištění zapůjčeného vozidla

Plánujete si na dovolené půjčit auto nebo skútr a projezdit vaši destinaci křížem krážem? Půjčovna má auto pojištěné a na vás připadá pouze úhrada spoluúčasti, pokud se s vozidlem něco stane ať už vlivem vaší nešikovnosti nebo dopravní nehody. Může to znít jako banalita, ale nemusí jít zrovna o malou částku. Krytí zapůjčeného vozidla ve výši desítek tisíc korun se vám pak rozhodně bude hodit. 

Pojištění právní ochrany

Dopravní nehoda, spor s hoteliérem, problém s místní policí nebo jiná patálie? Připojištění právní ochrany vám pomůže uhradit služby advokáta. Hodí se také v případě, že vám někdo způsobí škodu na majetku či újmu na zdraví a budete se domáhat příslušného odškodnění. 

Nevíte, jaké připojištění vybrat dřív? Výběr správného cestovního pojištění nemusí být tak složitý, jak se zdá. Stačí se jen mrknout na aktuální nabídky cestovního pojištění s doporučenými limity přesně pro vaši dovolenou na RIXO.cz. Během minutky zjistíte, jaká pojistka vám nabídne nejlepší poměr ceny a kvality a hned můžete vyrazit za dobrodružstvím!