Dopravní nehodu nechce zažít nikdo, ale i zde platí, že kdo je připraven, není překvapen. Každý řidič by proto měl mít ve voze nejen povinnou výbavu, ale třeba také formulář záznamu o nehodě. A samozřejmě vám situaci ulehčí, když budete vědět, jak záznam o dopravní nehodě správně vyplnit. 

Mít s sebou vždy záznam o dopravní nehodě (tzv. “euroformulář”) v odkládací přihrádce auta vám jednou může velmi ulehčit řešení dopravní nehody. Nejenže vás formulář dobře navede ke kompletnímu vylíčení škody, ale také má důležitý význam pro vaši pojišťovnu. Stačí si ho jen stáhnout, vytisknout a seznámit se s postupem jeho vyplňování

Kdy je potřeba vyplňovat záznam o dopravní nehodě?

Záznam o dopravní nehodě je potřeba vyplnit při každé nehodě, k níž jste nepřivolali policii. Zákon sice nevyžaduje, abyste využili standardizovaný euroformulář, požaduje se po vás ale sepsání společného záznamu s uvedením účastníků, vozidel, popisu příčin a průběhu i výsledných škod, který účastníci podepíší. A tuto úlohu zvládne lépe formulář než vylíčení údajů vlastní rukou na kus papíru. I když je to přípustná varianta, pokud u sebe formulář vy ani jiný účastník zrovna nemáte. 

Formulář záznamu o dopravní nehodě tedy využijete vždy, pokud nebudete volat policii kvůli zranění či usmrcení osob, škodám na majetku třetích osob (např. poškození semaforu, svodidel či zaparkovaném vozu), způsobenému omezení v plynulosti provozu nebo

škodám na vozidlech účastníků přesahující 100 000 Kč. V průběhu roku 2025 se tento limit změní a policii budete muset volat u škod na vozidlech nad 200 000 Kč. Policie se zpravidla také volá u hromadných nehod s více než 2 účastníky a její pomoc využijete i v situaci, že se nemůžete dohodnout na zavinění či spoluzavinění nehody.

Formulář využijete jak v Česku, tak i v zahraničí. Po celé Evropě je euroformulář podobný, tudíž vám česká verze pro vyplnění ve spolupráci s účastníkem z ciziny bude stačit, ale můžete si ho s sebou vzít i v jeho anglické mutaci.  

Jak vyplnit záznam o nehodě?

Záznam o dopravní nehodě je jednostránkový formulář rozdělený na dvě poloviny – každá je určená pro jedno vozidlo a zda si při vyplňování vyberete levou či pravou stranu (vozidlo A nebo B) nehraje vůbec žádnou roli. Pokud máte samopropisovací formulář z pojišťovny, bude vám stačit jeden, pokud si ovšem tisknete záznam doma, doporučujeme vám mít při sobě pro jistotu dva výtisky. Oba účastníci by ho měli kompletně, čitelně a jasně vyplnit a na závěr podepsat. 

Jednotlivé body záznamu o dopravní nehodě

Co a jak je potřeba v záznamu o dopravní nehodě uvést? Pojďme se na to podívat – pěkně bod po bodu. 

Základní údaje o nehodě

  • 1. bod: Datum a hodina nehody
  • 2. bod: Místo nehody (co nejpřesněji popsané např. názvem ulice a č.p., kilometrem a směrem silnice, křižovatkou ulic ad.)
  • 3. bod: Zranění (pokud došlo ke zranění osoby, nezapomeňte zavolat policii)
  • 4. bod: Jiná škoda než na vozidlech A a B (např. na svodidlech, plotu, vozidle nezúčastněného majitele – v případě, že došlo k takové škodě, je třeba zavolat policii)
  • 5. bod: Svědci (pokud jsou u nehody přítomní svědci včetně spolujezdců, vypište jejich jméno a kontaktní údaje), v bodě 5(a) zaškrtnete, zda byla k nehodě přivolaná policie či ne

Údaje o účastnících nehody: sekce vozidla A a B

  • 6. bod: Pojištěný (jméno a kontaktní údaje pojištěného dle smlouvy o povinném ručení, což bývá nejčastěji vlastník nebo provozovatel vozidla podle TP)
  • 7. bod: Vozidlo (značka, typ, rok výroby, registrační značka a stát registrace vozidla dle TP)
  • 8. bod: Pojistitel (název pojišťovny, kde máte uzavřené povinné ručení, vč. čísla pojistné smlouvy – totožné s číslem zelené karty, případně také zadejte informaci o existujícím havarijním pojištění)
  • 9. bod: Řidič (jméno, kontaktní údaje, číslo a skupinu ŘP řidiče vozidla v době nehody vyplňte i v případě, že se shoduje s výše zadaným pojištěným)
  • 10. bod: Označte šipkou body vzájemného střetu (na nákresu vozidla vyznačte, kde došlo ke styku vozidel)
  • 11. bod: Viditelná poškození (popište všechna viditelná poškození vozu a současně také proveďte fotodokumentaci)
  • 12. bod: Zaškrtněte odpovídající body (vyznačte veškeré hodící se okolnosti střetu vozidel v příslušném sloupci)
  • 13. bod: Nákres (zakreslete pozici vozidel při střetu včetně ulic, směru jízdy a dopravního značení)
  • 14. bod: Poznámky (prostor pro uvedení dalších informací a prohlášení, např. uznání viny či spoluviny za způsobení dopravní nehody) 
  • 15. bod: Podpisy (vlastnoruční podpis vyjadřuje souhlas s vyplněným záznamem a strvzujete jím také správnost a pravdivost informací)

Co dělat s vyplněným záznamem o nehodě?

Máte vyplněno a podepsáno? Ať už jste viníkem či poškozeným, právě teď přichází čas na nahlášení pojistné události pojišťovně viníka, případně také vaší pojišťovně, pokud máte sjednané pojištění přímé likvidace nebo jste viník a budete nahlašovat nejen škodu z povinného ručení, ale také uplatňovat svůj nárok z havarijního pojištění

Nahlásit pojistnou událost můžete podle podmínek konkrétní pojišťovny například webovým formulářem nebo e-mailem, k němuž přiložíte nejen vyplněný a podepsaný záznam o dopravní nehodě, ale také se bude hodit pořízená fotodokumentace. Všechny způsoby nahlášení najdete v našem článku Nahlášení pojistné události

formulář záznam o dopravní nehodě

A to je vše – o dalším postupu a případné náhradě škody vás pojišťovna informuje, jen co pojistnou událost vyšetří. Pokud vše proběhlo jako po másle, můžete si oddechnout. V případě, že vám například vaše pojišťovna vyplatila nízké odškodnění z havarijního pojištění; v průběhu likvidace pojistné události shledala spoluvinu na vaší straně nebo z jakéhokoliv jiného důvodu s postupem vaší pojišťovny nesouhlasíte, máte také právo pojištění vypovědět do 3 měsíců od nahlášení pojistné události. Otevírá se vám pak možnost najít vstřícnější pojišťovnu, ale třeba si i zajistit lepší cenu za stejný rozsah pojištění. A kde hledat? Nejvýhodnější nabídky autopojištění najdete online a už během 2 minut RIXO.cz.