Výletníky, kteří si chtějí cestu za lyžovačkou v Tatrách zkrátit jízdou po dálnici, může cena dálniční známky v roce 2025 nepěkně překvapit. Kolik nově dálniční známka na Slovensko stojí a kde vůbec známku sehnat? 

Dálniční známka Slovensko 2025: Nová (a vyšší) cena

Kolik za slovenskou dálniční známku zaplatíte? To záleží především na tom, jak dlouhou platnost budete potřebovat. Na Slovensku jsou stejně jako například v Česku, Rakousku či Maďarsku dostupné dálniční známky na rok (resp. 365 dní od nákupu známky), měsíc, 10 dní a 1 kalendářní den (od nákupu do půlnoci). Mezi slovenskými řidiči nejvyužívanější celoroční známka k 1. 1. 2025 zdražila o celou polovinu. U desetidenní dálniční známky naopak došlo k mírnému zlevnění.

Cena dálniční známky na rokCena dálniční známky na měsícCena dálniční známky na 10 dníCena dálniční známky na 1 den
Dálniční známka 202460 EUR17 EUR12 EUR5,4 EUR
Dálniční známka 202590 EUR17,1 EUR10,8 EUR8,1 EUR
Rozdíl v ceně+50 %+0,6 %-10 %+50 %

Myslete na to, že povinnost zakoupit dálniční známku se nevztahuje jen na vozidla do 3,5 t, ale také na přípojná vozidla v případě, že hmotnost soupravy bude vyšší než 3,5 t . V tom případě musí mít přívěs svou dálniční známku, a to za stejnou cenu jako samotný automobil. Nákup dálniční známky naopak nemusí řešit majitelé motocyklů a skútrů a přípojných vozidel, pokud je celá souprava lehčí než 3,5 t.

Kde koupit slovenskou dálniční známku? 

Dálniční známku na Slovensko pohodlně zakoupíte na oficiálním e-shopu eznamka.sk nebo ve stejnojmenné mobilní aplikaci. Stačí jen vybrat požadovanou platnost, zadat registrační značku vozidla (SPZ) a zaplatit přes platební bránu nebo převodem. Známku ale samozřejmě můžete pořídit i fyzicky, ačkoliv je systém dálničních známek plně elektronický a nic už nelepíte na čelní sklo jako dříve. Dálniční známky nabízí čerpací stanice a podél hranic také najdete samoobslužné prodejní kiosky.  

Co hrozí na Slovensku za jízdu po dálnici bez dálniční známky?

Pokud byste chtěli projet placeným úsekem bez dálniční známky, můžete očekávat pokutu ve výši až 150 EUR. Pokud pokutu zaplatíte do 14 dnů od spáchání přestupku, můžete vyváznout jen s pokutou ve výši 100 EUR. Je vám určitě zřejmé, že ušetřit na dálniční známce se zde nevyplatí, nezapomeňte proto jednak známku včas zakoupit, tak si i pohlídat její platnost

dálniční známka slovensko

Dálniční známka je jen jednou z věcí, na které nezapomenout

Máte zakoupenou dálniční známku? Skvěle! Ale pamatujte, že nejde o jedinou věc, kterou  byste měli před cestou zařídit. Zkontrolujte, že máte kompletní povinnou výbavu, tedy výstražný trojúhelník, neporušenou autolékárničku, reflexní vesty pro všechny členy posádky a případně také autosedačku, pokud cestujete s menšími dětmi. 

V zimních měsících nezapomeňte na zimní pneumatiky – obuté musí být od 15. listopadu do 31. března, případně kdykoliv, kdy se vyskytuje na vozovce souvislá sněhová či ledová pokrývka. Samozřejmostí pro každého řidiče také je mít sjednané povinné ručení a s sebou zabalit také zelenou kartu, která je mezinárodním průkazem platného povinného ručení

Ať už vyrážíte na Slovensko za příbuznými nebo na vyhlášené sjezdovky, nezapomeňte si sjednat také cestovní pojištění na Slovensko. Možná se vám zdá zbytečné, ale opak je pravdou – pojištění vám přijde vhod, když váš výlet nepůjde úplně podle plánu. Vaše kartička pojištěnce (Evropský průkaz zdravotního pojištění) vám zajistí přístup jen k základnímu a akutnímu ošetření, zato cestovní pojištění pokryje veškeré léčebné výlohy – třeba i výjezd horské služby. Navíc si k cestovnímu pojištění můžete přihodit také pojištění asistence k autu do zahraničí. Pomoc v případě poruchy nebo třeba píchnutí pneumatiky na cestách rozhodně oceníte!