Pojištění vozidel
Povinné ručení

Povinné ručení dle SPZ

O jaké pojištění máte zájem?
pov
Povinné ručení
hav
Havarijní pojištění
CZ
VIN
Nemám ještě SPZ, zadám VIN
Odesláním žádosti potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami zpracování OÚ.

Do pár vteřin srovnáme nabídky povinného ručení od několika pojišťoven. Jednoduše, rychle, online. Stačí vám jen znát SPZ.

Proč povinné ručení s RIXO

Nejlevnější povinné ručení
Nejvýhodnější havarijní pojištění
Nabídky do 2 minut
Upozorníme na výročí pojistky

Jak na srovnání povinného ručení

jak-na-to
Cesta k nejlevnějšímu povinnému ručení nebyla nikdy jednodušší. Srovnání nabídek vám zabere jen několik minut. Pojištění můžete uzavřít jednoduše online z pohodlí svého domova, nebo vám pomůže náš specialista na autopojištění.
1
Zadání
Stačí zadat registrační značku (SPZ) a technické údaje o vozidle se vyplní samy. Vy už jen doplníte pár informací o sobě, abyste nepřišli o bonusy.
Stačí zadat registrační značku (SPZ) a technické údaje o vozidle se vyplní samy. Vy už jen doplníte pár informací o sobě, abyste nepřišli o bonusy.
2
Online kalkulačka
Během několika minut vám ukážeme několik nabídek autopojištění od předních českých pojišťoven. Pokud vám nastavení rizik nebude vyhovovat, můžete si ho sami upravit.
3
Srovnání nabídek
Nabídky povinného ručení vám přehledně srovnáme vedle sebe. Pokud si vyberete, pojistku si sjednáte jednoduše online a my vám obratem pošleme zelenou kartu. Se sjednáním vám také může pomoct náš specialista.

Jak funguje porovnání povinného ručení podle SPZ

Srovnání nabídek povinného ručení podle SPZ s sebou přináší mnoho výhod. Jen zadáte vaši registrační značku nebo VIN kód, několik údajů o vás a za minutu už si můžete prohlížet nabídky pojištění pro vaše vozidlo. Jakto, že je to tak jednoduché?


Z registrační značky nebo VIN kódu se do kalkulačky pojištění načtou technické údaje o vozidle samy. Značku, model, rok výroby, datum první registrace hmotnost, nebo objem válců a výkon motoru nemusíte zadávat sami a nepotřebujete u sebe tedy mít ani technický průkaz, protože všechno důležité o autě si pojišťovny zjistí z SPZ. Navíc se nemůžete v technických parametrech vozidla splést a zadat nějaké údaje chybně. Nemůžete se ale spoléhat jen na SPZ. Důležité je zadat i informace o vás - především vaše rodné číslo, z nějž se počítají vaše bonusy nebo malusy.

Výhody srovnání povinného ručení dle SPZ

Povinné ručení si můžete srovnat odkudkoliv a jakkoliv. Pohodlně si totiž vše potřebné zvládnete naklikat na počítači i na mobilu. Pokud u sebe nemáte technický průkaz vozidla, nic se neděje. Díky zjištění údajů z SPZ je srovnání rychlejší i přesnější, než kdybyste údaje vypisovali ručně do jednotlivých políček dotazníku. Pak už stačí zadat pár údajů o sobě a do minuty si můžete prohlížet nabídky a ceny pojištění pro vaše vozidlo.

Jak zjistit, že má řidič uzavřené povinné ručení podle SPZ?

Hledání informací SPZ je praktické nejen pro pojišťovny. Pokud ale chcete najít majitele vozidla podle SPZ, nepovede se vám to. Nahlédnutím do databáze České kanceláře pojistitelů zjistíte jen základní údaje o voze.

Zjištěné informace
Příklad
Druh vozidla(např. osobní automobil, motocykl, autobus, nákladní automobil a další druhy)
Tovární značka(např. Škoda, Volkswagen, BMW, Huyndai a další značky)
Pojištovna, u které je vozidlo pojištěno(např. Generali Česká pojišťovna, Kooperativa pojišťovna, Česká podnikatelská pojišťovna a další pojistitelé)
Trvání pojištění od - do(pouze nejnovější platné pojistné období, např. 1.11.2023 - 31.10.2024)

Tyto informace se vám budou hodit v situaci, kdy váš vůz poškodilo cizí vozidlo nebo jste byli účastníkem dopravní nehody a neměli jste možnost řešit událost osobně, ale znáte registrační značku vozidla viníka. Můžete pak řešit vše napřímo s pojišťovnou viníka a policií. V databázi ale vy sami nezjistíte nic o osobě vlastníka nebo provozovatele vozidla, ani jiném sjednaném pojištění vozidla, než je povinné ručení.

Jak si porovnat povinné ručení bez SPZ?

Stejně pohodlně jako s SPZ si můžete srovnat nabídky povinného ručení i s VIN kódem. Jedná se o mezinárodní identifikační sedmnáctimístný kód, který je unikátní pro každé jednotlivé vozidlo. Využijete ho především ve chvíli, kdy vaše nové auto ještě nemá přidělenou registrační značku.


VIN kód je součástí informací, které by vám již před pořízením auta měl prodejce sdělit. Při objednání nového auta od výrobce vám zpravidla VIN kód auta dealerství prozradí již ve chvíli, kdy vozidlo opustí výrobní linku. VIN kód poté naleznete v samotném autě, a to zpravidla na typovém štítku u předních dveří, pod kapotou před motorem nebo pod čelním sklem. Samozřejmě je tento údaj i součástí technického průkazu vozidla.

Je možné uzavřít povinné ručení bez SPZ?

Pro srovnání i sjednání pojištění pro nové auto vám stačí znát pouze VIN kód. Uzavření pojistné smlouvy tedy nebrání, že zatím nemáte SPZ ani technický průkaz. Takto sjednané povinné ručení bude platné, nicméně ihned po přidělení registrační značky (SPZ) se spojte s pojišťovnou. Zaznamená do smlouvy novou SPZ a vystaví vám také novou zelenou kartu.

Musí pojišťovna vědět o změně SPZ?

Pokud se rozhodnete změnit registrační značku například po dřívějším majiteli nebo jste si objednali tzv. značku na přání, je nutné oznámit tuto změnu pojišťovně. Ta bezplatně aktualizuje informace o vozidle ve smlouvě a na vaší zelené kartě. Stejně byste měli postupovat například i při stěhování.

Je možné u českých pojišťoven sjednat pojištění se zahraniční SPZ?

Vozidla registrovaná v jiných zemích než v ČR není možné pojistit u českých pojišťoven. Například se slovenskou registrační značkou tedy budete muset sjednat zákonné pojištění vozidla na Slovensku. Pro občany cizích zemí, kteří v ČR trvale pobývají, však není takový postup vhodný. S autem budete muset v domovské zemi pravidelně navštěvovat prohlídky, zároveň při poruše bude vaše zahraniční pojišťovna vyžadovat opravu v tamních smluvních servisech. Pokud se v takové situaci nacházíte, výhodnější bude registrovat své vozidlo v ČR a získat českou registrační značku.


Cizinci jako vlastníci nebo provozovatelé auta registrovaného v ČR mohou uzavřít povinné ručení v Česku. Nabídky pojišťoven pro cizince s přiděleným českým rodným číslem i pro cizince bez českého rodného čísla je možné si srovnat na RIXO.cz.

Časté dotazy

Co je potřeba pro sjednání povinného ručení online?

Od kdy začne povinné ručení platit?

Jak vypovědět smlouvu při zdražení povinného ručení?

Jak nahlásit pojistnou událost?

Jak se řeší pojistná událost u povinného ručení?