Pojištění vozidel
Povinné ručení

Povinné ručení motocykl

O jaké pojištění máte zájem?
pov
Povinné ručení
hav
Havarijní pojištění
CZ
VIN
Nemám ještě SPZ, zadám VIN
Odesláním žádosti potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami zpracování OÚ.

Do pár vteřin srovnáme nabídky povinného ručení pro váš motocykl od několika pojišťoven. Jednoduše, rychle, online.

Proč povinné ručení s RIXO

Nejlevnější povinné ručení
Nejvýhodnější havarijní pojištění
Nabídky do 2 minut
Upozorníme na výročí pojistky

Jak na srovnání povinného ručení

jak-na-to
Cesta k nejlevnějšímu povinnému ručení nebyla nikdy jednodušší. Srovnání nabídek vám zabere jen několik minut. Pojištění můžete uzavřít jednoduše online z pohodlí svého domova, nebo vám pomůže náš specialista na autopojištění.
1
Zadání
Stačí zadat registrační značku (SPZ) a technické údaje o vozidle se vyplní samy. Vy už jen doplníte pár informací o sobě, abyste nepřišli o bonusy.
Stačí zadat registrační značku (SPZ) a technické údaje o vozidle se vyplní samy. Vy už jen doplníte pár informací o sobě, abyste nepřišli o bonusy.
2
Online kalkulačka
Během několika minut vám ukážeme několik nabídek autopojištění od předních českých pojišťoven. Pokud vám nastavení rizik nebude vyhovovat, můžete si ho sami upravit.
3
Srovnání nabídek
Nabídky povinného ručení vám přehledně srovnáme vedle sebe. Pokud si vyberete, pojistku si sjednáte jednoduše online a my vám obratem pošleme zelenou kartu. Se sjednáním vám také může pomoct náš specialista.

Cena povinného ručení pro motocykl

U motocyklů pojišťovny určují cenu povinného ručení podobně jako u osobních automobilů. Ovlivňuje ji zejména model a stáří vaší motorky, místo vašeho trvalého bydliště, váš věk, řidičské zkušenosti a předchozí (beze)škodní průběh, tedy váš bonus či malus. Někdy může být cena ovlivněna také vaším ročním nájezdem. Navíc můžete u některých pojišťoven dostat slevu, pokud už u nich nějakou pojistnou smlouvu máte.


Na výslednou cenu má také vliv to, zda zaplatíte roční pojistné naráz, nebo si platbu rozložíte do půlročních nebo kvartálních splátek. Úhrada ve splátkách vás vyjde o něco dráž než jednorázové zaplacení pojistného na celý rok dopředu.


Jak vypadají ceny povinného ručení pro motocykly? Podívejte se, jak vypadá roční cena pojištění pro některé z nejčastěji pojišťovaných motorek a skútrů na RIXO.cz.

Vozidlo
Cena pojištění
Jawa Pionýr 50-20 (50 ccm3)93 Kč
Honda CBR 125 R (125 ccm3)334 Kč
KTM Duke (125 ccm3)395 Kč
Yamaha X-Max (125 ccm3)408 Kč
Benelli Leoncino (250 ccm3)335 Kč
BMW G 310 GS (313 ccm3)406 Kč
Kawasaki Ninja (650 ccm3)1026 Kč

Jaký limit povinného ručení pro motocykl zvolit?

Povinné ručení se vztahuje na škody, které způsobíte provozem vozidla ostatním, ať už na majetku, nebo na zdraví. Limity povinného ručení tedy nepodceňujte, abyste v případě neštěstí nemuseli škody doplácet ze svého. Výhodné povinné ručení seženete i s vyššími optimálními limity ve výši 70/70 milionů korun.


Současně se zaměřte také na nabídku asistenčních služeb a úrazové pojištění, které je součástí balíčků povinného ručení u mnoha pojišťoven. U silnějších motorek ve vyšší kubatuře se vyplatí povinné ručení s limity kolem 100/100 milionů korun a úrazové pojištění s vyššími pojistnými částkami.

Jak na sezónní a krátkodobé pojištění motocyklu?

Většina motorkářů na zimu přesedlá do pohodlnějších vozidel. Pokud víte, že raději od podzimu do jara motorku necháte v garáži, poohlédněte se po sezónním pojištění. S ním se vyhnete placení pojištění za měsíce, kdy svůj stroj vůbec nevyužijete. Sezónní pojištění je totiž platné jen na několik měsíců v roce, které si sami určíte. Smlouva ale platí po celý rok. Díky tomu zaplatíte za pojistku méně než u klasického celoročního pojištění. Pokud ale vyjedete na silnice mimo sezónu, kterou jste si vytyčili vaší smlouvě, případnou škodu nezaplatí pojišťovna, ale vy.

Musí mít každá motorka povinné ručení?

Jakékoliv vozidlo s registrační značkou i další vyjmenovaná vozidla bez registračních značek musí platné povinné ručení mít. Tato povinnost se tedy týká nejen jakéhokoliv motocyklu, ale také babet, mopedů, tříkolek, čtyřkolek či skútrů včetně vozidel s veteránskými značkami. Tuto povinnost nemusí splňovat vozidla jen za předpokladu, že je odstavíte a značky (dočasně či trvale) odevzdáte do depozitu.


Bez povinného ručení vás jízda na motorce může přijít draho. Pokutu můžete dostat nejen při silniční kontrole od policisty, za nesjednané povinné ručení vás bude pokutovat také Česká kancelář pojistitelů. Sankce mají podobu příspěvků do Garančního fondu ČKP ve formě denních sazeb na základě typu nepojištěného vozidla a jeho zdvihového objemu. V případě nehody pak po vás ČKP může požadovat úhradu škod do výše 300 000 korun.

Lze srovnat povinné ručení na veterána?

Povinné ručení na motorky a jiná vozidla se standardními i veteránskými značkami si můžete srovnat na RIXO.cz. Stačí zadat registrační značku nebo VIN kód, na jejichž základě v kalkulačce pojištění zjistíme veškeré potřebné technické údaje vozidla k odpovídajícímu nastavení pojištění. V některých případech nemusí být technické údaje k veteránům dohledatelné, během minuty je ale všechny můžete doplnit. A pak už rovnou uvidíte nabídky online přesně pro vaše vozidlo.

Jak kubatura ovlivňuje cenu za povinné ručení?

Stejně jako u osobních vozidel zde platí: čím silnější motor, tím dražší pojištění. I u těch nejsilnějších motorek se ale s cenou nedostanete na vyšší částku pojistného než 2000 korun ročně. Oproti povinnému ručení automobilů jde tedy o jeden z nejlevnějších typů pojištění vozidel. Jak vypadá průměrná cena pojištění pro motocykl s ideálním limitem 70/70 milionů korun u nejběžnějších kubatur? V příkladu počítáme s plnými bonusy řidiče a provozem v Plzni.

Kubatura
Nejnižší cena
Průměrná cena
do 125 cm3145 Kč249 Kč
do 250 cm3175 Kč329 Kč
do 500 cm3220 Kč439 Kč
do 750 cm3269 Kč475 Kč
do 1000 cm3305 Kč520 Kč

Stačí mít povinné ručení, nebo je potřeba i havarijní pojištění?

Sjednat si havarijní pojištění na motorku se vám jednoho dne může vyplatit, i když nebouráte. Havarijní pojištění vás může chránit nejen v případě havárie, ale například také v případě odcizení vozidla nebo vandalismu - častému postrachu motorkářů. Nezapomínejte ani na riziko živelních katastrof a přírodních vlivů (povodeň, záplava, vichřice, krupobití, požár a další nebezpečí), nebo třeba srážku se zvěří. Pro nové a dražší modely se vám zase bude hodit pojištění GAP. To vám zajistí, že v případě totální škody nebo odcizení dostanete od pojišťovny částku, za kterou jste svůj stroj pořídili.

Platí pojištění motorky také v zahraničí?

Povinné ručení platí nejen v Česku, ale také v zemích EHS i některých dalších zemích. Jednotlivé rizikové země může případně pojišťovna z krytí vyloučit. Povinné ručení v zahraničí funguje stejně, jako jste zvyklí v Česku. Škody na zdraví nebo majetku cizích osob do sjednaného limitu za vás pojišťovna uhradí. Stejně tak i havarijní pojištění vám bude zahraničí platit. Zaměřte se ale před cestou také na asistenci v zahraničí, kterou nemusí vaše zákonné pojištění obsahovat, případně nemusí být nastavená dostatečně. Raději na ni proto myslete i při sjednávání cestovního pojištění.

Platí bonusy z bezeškodního průběhu pojištění auta na motorku?

Záznamy o bezeškodním průběhu pojištění v databázi ČKP (tzv. bonusy a malusy) jsou vždy navázané na vaše rodné číslo. Nezáleží tedy na tom, zda jste si bonusy vyjeli s osobním autem, náklaďákem nebo jakýmkoliv jiným vozidlem. Vždy vám pojišťovna započítá bonusy či malusy, které máte v době uzavření pojištění nasbírané. Změny vašeho “konta” v průběhu pojištění se pak zase s novým pojistným obdobím odrazí i v dalších smlouvách, které máte sjednané. Pokud tedy zaviníte nehodu na motorce, malus vám bude započítán i do pojištění vašeho osobního automobilu a naopak.

Časté dotazy

Co je potřeba pro sjednání povinného ručení online?

Od kdy začne povinné ručení platit?

Jak vypovědět smlouvu při zdražení povinného ručení?

Jak nahlásit pojistnou událost?

Jak se řeší pojistná událost u povinného ručení?